ISCOM 2009 本文へジャンプ
Program


September 12 (Sat), 2009
Afternoon Registration
Evening Get Together


Program

Time September 13 (Sun) September 14 (Mon) September 15 (Tue) September 16 (Wed) September 17 (Thu)
8:15
|
8:30
Welcome address
Kanoda K.
Kanamori J.
8:30
|
10:00
Oral Seesion
1

Dressel M. (30)
Ogata M. (30)
Yamamoto T. (15)
Clay R.T. (15)


Oral Session
5


Merino J. (20)
Lang M. (20)
Pratt F. (20)
Yamashita M. (15)
Yamashita S. (15)

Oral Session
9


Liu Y. (20)
Takimiya K. (20)
Rovira C. (20)
Yoshino H. (15)
Kuroki K. (15)

Oral Session
11


Brooks J.S. (20)
Kobayashi H. (20)
Kobayashi A. (20)
Oshima Y. (15)
Tajima H. (15)

Oral Session
15


Batail P. (20)
Auban-Senzier P. (20)
Seo H. (20)
Fourmigue M. (15)
Shirahata T. (15)
10:00-
10:30
Break Break Break Break Break
10:30
|
12:10
Oral Session
2


Soos Z. G. (20)
Ishibashi S. (15)
Okamoto H. (15)
Onda K. (15)
Collet E. (20)
Yamamoto K. (15)
Oral Session
6


Martine L. (20)
Avarvari N. (15)
Yagubskii E.B. (20)
Kobayashi Y. (15)
Nishikawa H. (15)
Almeida M. (15)
Oral Session
10

Schlueter J.A. (20)
Wosnitza J. (20)
Zhang B. (15)
Takahashi K. (15)
Kushch L. A. (15)
Mathoniere C. (15)
Oral Session
12


Coronado E. (20)
Yamashita M. (15)
Pointillart F. (15)
Morgunov R.B. (15)
Horiuchi S. (20)
Akutagawa T. (15)
Oral Session
16


10:30 - 11:25
Tajima N. (20)
Kobayashi A. (20)
Takahashi T. (15)
Concluding remarks
11:25 - 11:40
Kagoshima S.
12:10
|
14:30
Lunch &
Free Time
Lunch &
Free Time
Free Time Lunch &
Free Time
14:30
|
16:00
Oral Session
3


Kang W. (20)
Bourbonnais C. (20)
Kobayashi K. (15)
Konoike T. (15)
Watanabe S. (20)
Oral Session
7


Kagoshima S. (20)
Nogami Y. (15)
Terasaki I. (20)
Mori T. (15)
Yonemitsu K. (20)

Oral Session
13


Janossy A. (20)
Mueller J. (15)
Blundell S.J. (20)
Osada T. (15)
Kartsovnik M. (20)

16:00-
16:30
Break Break Break
16:30
|
18:00
Oral Session
4


Lebed A.G. (20)
Foury-Leylekain P. (15)
de Souza M. (15)
Lorts R. (20)
Kubozono Y. (20)
Oral Session
8


Iwasa Y. (30)
Kawasugi Y.(15)
Xie H. (15)
Tada H. (15)
Veciana J. (15)

Oral Session
14

Valenti R. (20)
Nakamura K. (15)
Powell B. (20)
Brown S. (20)
Sasaki T. (15)

18:00
|
20:00
Dinner Dinnrer Banquet
18:30
|
21:30
Dinner
20:00
|
20:30
Evening Taik
1


Jerome D.
Evening Talk
2


Saito G.
Evening Talk
3

Day P.

20:30
|
22:00
Poster Session
1
Poster Session
2
Poster Session
3


detailed program, please click below links
Oral Session
13(Sun) 14(Mon) 15(Tue) 16(Wed) 17(Thu)
Poster Session
13(Sun) 14(Mon) 15(Tue) 16(Wed) 17(Thu)